معرفی دانشگاه
استان قزوین به دلیل همسایگی شهرهای پرجمعیتی چون تهران و شهرهای تابعه آن همواره در شمار شهرهای مشتاق علم و دانش بوده و هر ساله بر خیل این مشتاقان نیز اضافه می گردد. 
اولین مرکز دانشگاه پیام نور استان قزوین در سال1369 افتتاح و تاسیس شد و با پذیرش 120 نفر دانشجو در 2 رشته تحصیلی حسابداری و ادبیات و علوم انسانی فعالیت خود را آغاز نمودو هم اکنون تعداد دانشجویان این استان بالغ بر11000 نفر می باشد که پیش بینی می شود در مهر ماه سال جاری از مرز18000 دانشجو نیز بگذرد . دانشگاه پیام نور استان قزوین پس از انتزاع از منطقه یک کشور و فعالیت مستقل استانی با 3 مرکز و 1واحد دانشگاهی به فعالیت آموزشی و فرهنگی پرداخت و پس از گذشت چند ماه 3 واحد دانشگاهی در شهرهای الوند، آبیک و دانسفهان تاسیس و به فعالیت در عرصه دانش و پژوهش پرداخته اند که امیدواریم با کمک و مساعدت هیات محترم موسس و مدیران استانی و شهری در آینده ای نزدیک شاهد رشد ، شکوفایی و ارتقای کیفی و کمی این واحدهای دانشگاهی ، متناسب با شان و منزلت مردم عزیز این شهرها باشیم . در نتیجه دانشگاه پیام نور استان قزوین هم اینک با 3 مرکز دانشگاهی و 4 واحد دانشگاهی در قالب 52 رشته محل و با 11282 دانشجو در حال خدمت به میهن اسلامی است . بر اساس آمار موجود از تعداد کل دانشجویان پیام نور استان قزوین 74 درصد زن و 26 درصد مرد هستند . در حال حاضر دکتر فرهنگ میزانی مسئولیت ریاست دانشگاه پیام نور استان قزوین را عهده دار است . وی که دکترای خود را در رشته شیمی تجزیه از دانشگاه تربیت مدرس تهران اخذ کرده است از اعضای هیات علمی همین مرکز بوده و قبلاً نیز مدیریت گروه علوم پایه مرکز قزوین را عهده دار بوده است . در زمان دکتر میزانی که 8 ماهی است ریاست این استان را برعهده دارد رشته های این استان از 18 رشته به 29 رشته تحصیلی ارتقاء یافته است. تعداد اعضای هیات علمی استان قزوین هم اکنون 25 نفر است که 19 نفر ایشان عضو هیات علمی و 6 نفر آن دستیاران آموزشی هستند . 
این دانشگاه از طرق کنکور سراسری و فراگیردانشجو می پذیرد و آخرین آزمون فراگیر در شهریور ماه سال جاری برگزار گردید . 
رییس دانشگاه پیام نور استان قزوین در خصوص توسعه همه جانبه این دانشگاه عنوان کردند: به نظر اینجانب توسعه کمی دانشگاه تا حد مطلوب و در خور تحسین پیش رفته و اکنون زمان مناسبی برای ایجاد توسعه کیفی است . 
ارتقای مقاطع بالاتر از مقطع کارشناسی یکی از گامهای توسعه کیفی است که در این راستا پس از دایر شدن رشته ادبیات و علوم انسانی در این مقطع ، مجوز راه اندازی رشته شیمی در مقطع کارشناسی ارشد اخذ شده، که انشاء اله طی ترم جاری یا حداکثر ترم آینده در مرکز قزوین دایر خواهد شد .در ادامه باید یادآور شوم ، از آنجائیکه استان قزوین در یک منطقه صنعتی و کشاورزی واقع شده است ،رایزنی ها و اقداماتی جهت جذب امکانات و تجهیزات و ایجاد مقدمات لازم برای راه اندازی رشته های متناسب با دو شاخصه صنعتی و کشاورزی بودن استان انجام گرفته تا رشته های مورد نیازمراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور استان قزوین در این مراکز دایر شود. در این زمینه با ایجاد تفاهم نامه هایی با سازمان جهاد کشاورزی استان و سازمانهای مرتبط استان در حال مهیا کردن شرایطی هستیم که بستری فراهم آید تا فارغ التحصیلان رشته های مذکور به صورت کاربردی دانش آموخته گردند تا جامعه از حیث متخصصین کاردان بی بهره نمانده و از فارغ التحصیلانی متخصص و متعهد برخوردار گردد.با توجه به فراهم آوردن بستر ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر ،دانشگاه پیام نور این امکان را مهیا ساخته تا مشتاقان علم و دانش در اکثر رشته های موجود در دانشگاه پیام نور استان قزوین تحصیل نمایند . در راستای تحقق این امر ، موارد ذیل در حال برنامه ریزی ، ساماندهی و اقدام است : 
1) تکمیل و جذب حداقل یک عضو هیات علمی در هر رشته محل 
2) تهیه ابزار و امکانات و تجهیزات لازم برای رشته های دایر 
3) تجهیز و احداث آزمایشگاهها ، لابراتور زبان و سایت های کامپیوتر 
4) تجهیز کلاسها ی دانشگاه به دیتا پروژکتور ، DVD PLAYER و تلویزیون ،که این مطلب قابل ذکر است تمامی کلاسهای موجود در مراکز استان قزوین به تجهیزات کمک آموزشی مذکور مجهز شده است . 
5) توسعه فیزیکی دانشگاه انشاء اله با توجه به شروع مراحل طراحی فاز 2 مرکز استان قزوین، فاز 3 مرکز تاکستان و فاز 2 مرکز بویین زهرا و شروع عملیات عمرانی واحدهای جدیدالتاسیس پیام نور استان قزوین به کمک هیات های موسس و منابع محلی توسعه مطلوب و مورد نظر محقق خواهد شد . 

فعالیت های حوزه عمرانی 
به گفته رییس دانشگاه پیام نور استان قزوین در پی بالابردن سطح کیفی و ارتقا و توسعه فیزیکی این دانشگاه ، پس از بهره برداری از فاز یک مرکز قزوین ، فاز یک و دو مرکز تاکستان و فاز یک مرکز بویین زهرا پروژه های درحال احداث این استان به شرح ذیل در حال ساخت و آماده سازی جهت تسهیل برگزاری کلاسها و فعالیت آموزشی است : 
* مرکز قزوین : 
1- شروع فاز 2 دانشگاه 
2- ایجاد مرکز کارآفرینی 
3- ایجاد مرکز انتشارات 
4- بوفه دانشجویی 
5- آزمایشگاه شیمی شماره 2 
6- آزمایشگاه فیزیک پایه 2 
* مرکز تاکستان : 
1- احداث سردرب مرکز 
2- فاز سوم آموزشی به مساحت 2300 متر مربع 
3- سایت شماره 2 کامپیوتر 
* مرکز بویین زهرا: 
1- سایت شماره 2 با خرید 15 دستگاه کامپیوتر که در مهرماه سال جاری به بهره برداری خواهد رسید . 
2- احداث سردرب مرکز 
3- احداث زمین ورزشی 
4- آزمایشگاه فیزیک 
5- آزمایشگاه شیمی 
6- لابراتوار زبان 
7- فازدوم آموزشی به مساحت 1800 مترمربع 
8- حصار کشی مرکز بویین زهرا

 سابقه فعالیت و عملکردهای اداره رایانه 
دکتر میزانی سابقه فعالیت اداره رایانه دانشگاه پیام نور استان قزوین به سال 1377 باز میگردد که درآن سال با راه اندازی شبکه محلی Lan با توپولوژی star مبنی بر سیتم عامل Navell 4.x و 24nod با نرم افزار سیستم جامع خدمات آموزشی تحت شبکه فعالیت انفورماتیک خود را آغاز نموده که از جمله عملکرد های این اداره به شرح ذیل می باشد : 
1- گسترش شبکه محلی Lan دانشگاه از 24 nod به 48 nod 
2- اتصال به شبکه اینترنت از طریق خط Lease line توسط سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی کشور با پهنای باند 128K 
3- راه اندازی سیستم تلفن گویا با 2 خط تلفن 
4- راه اندازی سیستم نرم افزاری Nt tak plaus ver2 روی server 2000 و استفاده از Router cisco 2610 جهت استفاده اینترنت اساتید و کارکنان به صورت dial-up از منزل . 
5- راه اندازی سیستم نرم افزاری cash server و Monitoring بر رویserver 2000 6- راه اندازی سایت شماره یک با 24 دستگاه کامپیوتر p4 متصل به اینترنت جهت استفاده دانشجویان از اینترنت به صورت آزاد و کلاسهای آموزشی دانشگاه 
7- راه اندازی سایت شماره دو با 24 دستگاه کامپیوتر p4 متصل به اینترنت با هدفت استفاده تخصصی برای دانشجویان رشته های علوم پایه . 
8- مجهز کردن سیستم برق اضطراری برای هر 2 سایت با backup یک ساعت . 
9- اتصال کتابخانه دانشگاه به شبکه اینترنت . 
10- ایجاد زمینه ثبت نام اینترنتی برای دانشجویان 
11- تجهیز کلاسها به وسایل کمک آموزشی از قبیل TV,DVD playerو دیتا پروژکتور 
12- توزیع مواد آموزشی برای روشندلان 
13- توزیع مواد آموزشی مخصوصDVD player جهت استفاده اساتید در سر کلاس 
14- سوئیچ شبکه اینترنتی دانشگاه از سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی کشور به شبکه مخابرات استان با پهنای باند 512 k روی زوج سیم که در آینده بسیار نزدیک بر روی فیبر نوری اینترنت از طریق مخابرات استان تحویل داده می شود . 
15- راه اندازی شبکه wireless با 10 nod برای ساختمان اداری در 3 طبقه ساختمان 
16- راه اندازی اینترنت به صورت Adsl با با پهنای باند 256k برای ساختمان اداری دانشگاه . 
17- ارتقای شبکه محلی Lan در کلیه طبقات و واحدهای مرکز قزوین 
18- افزایش خطوط تلفن گویا به 12 خط . 
19-اقدام به راه اندازی سایت دانشگاه به آدرس اینترنتی www.qpnu.ac.ir که انشااله به زودی به صورت فعال امر اطلاع رسانی اخبار دانشگاه از این طریق صورتخواهد پذیرفت . 

فرهنگی و فوق برنامه استان 
از آنجا که رسالت دانشگاه علاوه بر توسعه علمی و پژوهشی ، ارتقای فرهنگ جامعه را نیز در بر دارد ، لذا در راستای این مهم نهادهای دانشجویی به نام های کانون های فرهنگی هنری و انجمن های علمی در سطح مراکز تابعه این استان مشغول به فعالیت هستند که هم اکنون 6 کانون و 13 انجمن به منظور پاسخ گویی به نیازهای متننوع ، رشد خلاقیت های فرهنگی و علمی دانشجویان ، حمایت و هدایت این گروه از فعالیت ها در جهت نیل به ارزشهای متعالی اسلامی ، ارتقاء سطح همکاری جمعی و بسط و تعمیق فرهنگ مشارکت در امور دانشگاه ها در این مراکز تاسیس که با عنایت به اصول سیاست فرهنگی جمهوری اسلامی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و سیاست های فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و براساس ضوابط مندرج در آیین نامه های مربوطه فعالیت های خود را ادامه می دهند . 
از سوی دیگر نیز در این دانشگاه 9 نشریه به نام های دریچه ، آی کیو ، قاموس ، شمارش ، پردازه ، کالج ان نالج ( مرکزقزوین ) سایه طوبی و تفکر ( تاکستان ) یاسین ( بوئین زهرا ) به صورت ادواری و منظم و در قالب فصلنامه ماهنامه و گاهنامه با نام ثابت و تاریخ نشر در زمینه های علمی فرهنگی و اجتماعی توسط دانشجویان در مراکز دانشگاه منتشر و در محدوده مراکز توضیع می شود که لازم به ذکر است روال نشر به منوال است که متقاضی انتشار نشریه دانشگاهی در هر مرکز ابتدا درخواست کتبی مبنی بر انتشار نشریه را با ذکر نام در خواست کننده ، مشخصات مدیر مسئول ، عنوان نشریه ، ترتیب انتشار و زمینه انتشار به انضمام اعلام پایبندی به قانون اساسی ، قوانین موضوعه و دستورالعمل های مربوطه به شورای فرهنگی و کمیته ناظر بر نشریات استان اعلام نماید سپس اعضای محترم جلسه با بهره گیری از پیشنهادات و اظهار نظرهای مفید وسازنده موضوعه مطروحه را بررسی نموده و در صورت صلاحدید مجوز انتشار صادر خواهد کرد . 
بعد دیگر فعالیتهای فرهنگی نهاد مقدس بسیج است که در مراکز به منظور تحقق آرمان های حضرت امام خمینی (ره ) و رهنمود های رهبر معظم انقلاب مبنی بر تحقق دانشگاه اسلامی و اشاعه تفکر بسیجی در چارچوب ضوابط و مقررات دانشگاه در حال ادامه فعالیت خود می باشند. 
در بحث فضای ورزشی نیز این نکته قابل ذکر است که استان قزوین همت و نظر ایده آل خود را به ایجاد سالن های ورزشی مستقل بنا نهاده است اما تا تحقق این امر با رایزنی ها و مکاتبات لازم با سازمان تربیت بدنی استان و سازمانهای مرتبط در حال اخذ مجوز برای مکانهای ورزشی موقت هستیم تا انشاء اله دانشجویان مستعد و علاقمند از آمادگی جسمانی و تقویت روحیه نیز بهره مند گردند . 
دکتر میزانی مقصود نهایی دانشگاه پیام نور قزوین را اینگونه بیان کردند : با توجه به اینکه کشور ما در حال رشد و توسعه و فتح قلل مرتفع علم و دانش است، نیاز امروز ایران اسلامی از حد فارغ التحصیلان مدرک گرا فراتر رفته و نیازمند نیروهای متخصص ، کارآمد و با تعهد است که با توجه به خصوصیت سیستم آموزشی دانشگاه پیام نور، این توانایی وجود دارد که افرادی با کیفیت آموزشی بالا تربیت شده ، به جامعه تقدیم گردند . به همین منظور دانشگاه پیام نور استان قزوین نیز بر این عقیده راسخ ، مصمم است تا انشاء اله دانشجویانی کارآمد و متخصص و با تعهد آموزش داده ، به میهن اسلامی تقدیم نماید .

مراکز و واحدهای استان قزوین :
آمار کلی از کارکنان ، اعضای هیات علمی و کارمندان علمی استان قزوین  :
1- مرکز قزوین
2- مرکز تاکستان
 
جمع کل اعضای هیات علمی : 19 نفر
3- مرکز بویین زهرا
کارکنان رسمی : 5  نفر
4- واحد آوج
کارکنان پیمانی : 22 نفر
5- واحد  آبیک
قراردادی : 79 نفر
6- واحد الوند
جمع کل کارکنان :   106 نفر
7- واحد دانسفهان
جمع کل اعضای کارمند علمی (دستیار آموزشی ) : 5 نفر
 8- واحد شال
الف : آمار  کارکنان ، اعضای هیات علمی  مرکز استان
 9- واحد اسفرورین
 جمع کل اعضای هیات علمی: 9 نفر
 
کارکنان رسمی : 3 نفر
 
کارکنان پیمانی :13 نفر
 
قراردادی : 49 نفر
 
جمع کل کارکنان: 65 نفر
 
ب : آمار کارکنان ، اعضای هیات علمی و کارمندان علمی مراکز  تابعه استان
 
جمع کل اعضای هیات علمی: 10 نفر
 
کارکنان رسمی : 2 نفر
 
کارکنان پیمانی : 9 نفر
 
قراردادی : 30 نفر
 
جمع کل کارکنان: 41
 
جمع کل اعضای کارمند علمی (دستیارآموزشی ) : 5 نفر

بيشتر

 
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
مهمان (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما